BANKLARDA MUDARABA LOYIHALARINI MOLIYALASHTIRISHDA KORXONALAR RISKLARINI TAHLIL QILISH YO‘LLARI
• Ilxom Alimardonov O‘zbekiston Respublikasi Bank-moliya akademiyasi “Bank ishi” kafedrasi mudiri, iqtisodiyot fanlari doktori, professor Author
• Baxtiyor Saidov O‘zbekiston Respublikasi Bank-moliya akademiyasi magistranti Author
DOI:
Keywords:
mudaraba, islomiy banklar, risklarni boshqarish, investitsiya loyihalari, shariatga muvofiqlik, moliyaviy risk, operatsion risk, axborot assimetriyasi, investitsion muhit
Abstract
Ushbu maqolada O‘zbekiston bank sektorida islomiy moliyalashtirish instrumentlaridan biri bo‘lgan mudaraba asosida investitsiya loyihalarini moliyalashtirish jarayonida yuzaga keladigan korxona risklarini tahlil qilish va ularni boshqarish vositalari ilmiy asosda o‘rganilgan. Tadqiqotda mudaraba bitimlarining iqtisodiy mohiyati, risklarning turlari va ularning bank hamda tadbirkor o‘rtasida taqsimlanish mexanizmlari tahlil qilingan. Shuningdek, moliyaviy, operatsion, shariatga muvofiqlik, axborot assimetriyasi va bozor risklarining mudaraba loyihalariga ta’siri baholangan. Tadqiqot natijalariga ko‘ra, risklarni samarali boshqarish uchun zamonaviy risk-menejment vositalarini joriy etish, shaffof monitoring tizimini yaratish va institutsional mexanizmlarni takomillashtirish bo‘yicha ilmiy-amaliy takliflar ishlab chiqilgan
References
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 7-noyabrdagi “Islom moliyasi tizimini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–5271-son qarori.
2. Iqbal, Z. & Mirakhor, A. (2011) An Introduction to Islamic Finance. Singapore: Wiley.
3. Chapra, M.U. (2009) Ethics and Economics: An Islamic Perspective. Leicester: Islamic Foundation.
4. Khan, T. (2015) Risk Management in Islamic Banking. Jeddah: IRTI.
5. Obaidullah, M. (2005) Islamic Financial Services. Jeddah: IRTI.
6. Abdul-Rahman, A. & Nor, S. (2016) Islamic Banking Risk Management. Kuala Lumpur: IBFIM.
7. Bekkin, R.I. — Islom iqtisodiy modeli va zamon. / “O‘zbekiston” NMIU, Toshkent. 2019-yil, 360 b.